כיצד פועל ChatGPT?

ChatGPT הוא מודל מתקדם בשפה שנפתח על ידי OpenAI המשתמש בטכניקות מתקדמות בעיבוד השפה הטבעית כדי ליצור טקסט דומה לאנושי. מטרת מאמר זה היא לספק מבט כללי על איך פועל ChatGPT, ולגלות את המנגנונים הבסיסיים שמניעים את היכולות המרשימות שלו.

הקדמה

ה-ChatGPT מתבסס על למידה עמוקה ומשתמש בגרסה שונה של מבנה ה-Transformer הידוע בשם GPT (Generative Pre-trained Transformer). המבנה הזה מאפשר ל-ChatGPT להבין וליצור טקסט דומה לטקסט אנושי בהתבסס על הגירויים שמסופקים.

מבנה ה-ChatGPT

המבנה GPT מורכב ממספר שכבות של מנגנוני התממשקות עצמית, שמאפשרים למודל ללכוד את היחסים בין המילים בטקסט הקלט. נבנו שכבות אלו כך שהן יכולות לעבד מידע בצורה מקבילית, מה שמאפשר ללמידה להתרחש באופן יעיל ויעיל כלפי התבניות של השפה.

תהליך האימון

אימון ה-ChatGPT הוא תהליך שמשלב את המודל בנתוני טקסט רחבים שנאספים מהאינטרנט, מה שמאפשר לו ללמוד את התבניות הסטטיסטיות והמבניות של השפה האנושית. שלב זה של ההכשרה מאפשר למודל לרכוש הבנה נרחבת של נושאים שונים ומילונים לשוניים.

כיוון והתאמה אישית

לאחר האימון המוקדם, ה-ChatGPT עובר תהליך של כיוון והתאמה אישית באמצעות סט נתונים יותר ספציפי. סט נתונים זה נוצר בזהירות בעזרת סוקרים אנושיים שמתקשרים עם ההנחיות שנקבעו על ידי OpenAI. הכיוון והתאמה אישית עוזרים למתקן את התגובות של המודל, ליישר אותן עם ההתנהגות הרצויה ולהבטיח את היעדר התקנים המוסריים.

הקשר ועיצוב המרתף

כדי ליצור תגובות משמעותיות, ה-ChatGPT מתחשב בהקשר המסופק בשיחה או המרתף. המודל לוקח בחשבון את הטקסט הקודם כדי להבין את ההקשר ולספק תגובות רלוונטיות ורואות עין. הקישור והכתיבה הנכונים של המרתף יכולים לסייע בהכוונת המודל ובקבלת תגובות מבוקשות.

יצירת תגובות

כאשר מוצג לו טקסט קלט, ה-ChatGPT יוצר תגובות על ידי שימוש בתהליך הדגימה של ההפצת ההסתברות שנלמדה על ידי המילים. המודל מנבא את המילה הבאה הכי סבירה בהתבסס על ההקשר והידע שנרכש בתהליך האימון. ניתן להשתמש בטכניקות כמו דגימת top-k, דגימת הליבה או חיפוש קרן כדי לשפר את איכות והגיוניות התגובות שנוצרות.

שיקולים אתיים

OpenAI מכירה בחשיבות השימוש האתי במודלים של שפה כמו ה-ChatGPT. נמצאות לקיחות מדיניות כדי לוודא שהמודל נמטר ונערך באופן שמונע פלטים גזומים או מזיקים. ניתנות הנחיות לסוקרים האנושיים כדי להוביל אותם בסקירה ודירוג של הפלטים האפשריים של המודל, כך שיתאימו להנחיות האתיות של OpenAI.